Nasza drużyna „Wyspa Łomisie” w warszawskim finale Turnieju Misia Wojtka

W mijającym roku szkolnym, 2022-2023, odbyła się III Edycja Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej „Miś Wojtek”.  Wzięło w niej udział 120 drużyn z 19 krajów, w tym 4 drużyny z naszej szkoły, które jako jedyne z Kanady dumnie reprezentowały swoją szkołę w rozgrywkach online, o czym już wcześniej donosiliśmy na naszej stronie.

W Finale III Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej „Miś Wojtek”, który miał miejsce w dniach 14-19 maja 2023 r. w Warszawie, wystąpili Zosia i Daniel Pogorzelscy z drużyny Wyspa Łomisie wraz ze swoją opiekunką Agnieszką Dejdą.

Po uroczystej inauguracji, losowaniu drużyn i odśpiewaniu misiowego hymnu, drużyna Wyspa Łomisie wraz z innymi 39 drużynami z 5 kontynentów zasiadła do gry w siedzibie Przystanku Historia IPN rankiem 15 maja. Walka rozpoczęła się testem wiedzy o Misiu Wojtku i starciach polskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej, a w szczególności w bitwie o Monte Cassino. Następnie nasi reprezentanci wzięli udział w czterech meczach na planszy gry Miś Wojtek.

W grze „Miś Wojtek”, przenosimy się do 1942 r. gdy polscy żołnierze i cywile pod wodzą gen. Władysława Andersa opuścili ZSRS. Podążając ich szlakiem, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia – Wojtka. Celem jest przejście trasy z obozów na terenie ZSRR do Edynburga w Szkocji oraz zebranie najlepszej kolekcji kart.

Rozgrywki odbywały się każdego kolejnego dnia od poniedziałku aż do czwartku. Towarzyszyły im niezwykłe emocje, czasem wielka radość, innym razem rozczarowanie. Wyniki i pozycje w rankingu zmieniały się bowiem nieustannie po każdym meczu. Należy jednak podkreślić, że wszystko przebiegało z zasadami rywalizacji w duchu fair play „zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy” pod okiem uważnych sędziów.

Po codziennych starciach czekały wszystkich graczy i ich opiekunów miłe niespodzianki – wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, spacer po Starym Mieście i Łazienkach Królewskich czy wycieczka do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ponadto nie zabrakło tańców, śpiewu (festiwal piosenki żołnierskiej), gier (festiwal gier planszowych) i różnorodnych zabaw podczas wieczorów integracyjnych.

W ostatnim dniu finałowych rozgrywek Wyspa Łomisie uplasowała się na pięknym 22 miejscu. Podczas uroczystej gali finałowej z radością i ogromną dumą weszli na scenę odebrać swoje medale, dyplomy i nagrody.  Największym jednak wyróżnieniem dla drużyny Wyspa Łomisie pozostanie możliwość uczestnictwa w tym niezwykle wzruszającym i wzbogacającym wydarzeniu oraz okazja dzielenia emocji ze wspaniałymi rodakami z całego świata.

Gratulujemy serdecznie!

opiekunka turniejowych drużyn: Agnieszka Dejda