Kosmiczny Bal Milusińskich
i … 550 urodziny Mikołaja Kopernika

Kiedy mówimy, że: Wstrzymał słońce ruszył ziemię … wszyscy wiemy, że to chodzi oczywiście o Mikołaja Kopernika. 19 lutego 2023 minęło 550 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków w dziejach ludzkości i świata. Z tej okazji został ogłoszony Rok Kopernika
W naszej szkole tradycyjnie, jak co roku od 14 lat, został zorganizowany bal dla najmłodszych uczniów. Bal, na którym świętujemy karnawał a jednocześnie Dzień Babci i Dziadka. W tym roku dla uhonorowania Roku Kopernika odbył się pod hasłem: Kosmiczny Bal Milusińskich.
Na bal licznie przybyli babcie i dziadkowie naszych uczniów na zaproszenie swoich wnuków a także … sam Mikołaj Kopernik.
Witając swoich urodzinowych gości powiedział między innymi:
… urodziłem się w Toruniu 550 lat temu w kupieckiej rodzinie. Imię dostałem po moim ojcu. Byłem najmłodszy w rodzinie – miałem starszego brata i dwie starsze siostry. Kiedy byłem małym chłopcem bardzo lubiłem obserwować nocą niebo. Niestety mój tata umarł jak miałem 10 lat. Ale na szczęście wuj Łukasz zaopiekował się nami. Dzięki niemu skończyłem szkołę a potem wuj posłał mnie do Krakowa. Tam studiowałem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem studiowałem we Włoszech – w Padwie i w Bolonii. Niektórzy mówią, że byłem wiecznym studentem, bo studiowałem aż 12 lat. Ale ja po prostu lubiłem się uczyć. Otrzymałem kilka dyplomów uniwersyteckich i zdobyłem kilka zawodów. Byłem lekarzem, prawnikiem, ekonomistą i ASTRONOMEM. Kiedy zamieszkałem we Fromborku sam zbudowałem obserwatorium astronomiczne, gdzie spędzałem całe noce i obserwowałem gwiazdy. Pracowałem nad udowodnieniem teorii heliocentrycznej, czyli, że Ziemia krąży dookoła Słońca. Udowodniłem to w książce „O obrotach ciał niebieskich”…
Po tym szczególnym powitaniu bal rozpoczął się tradycyjnie polonezem. Potem były tańce i pląsy w takt znanych piosenek takich jak „Satelita”, „My jesteśmy krasnoludki”, „Ufoludki”, „Zimowa poleczka”, „Karuzela”, „Kaczuszki”, „Stary niedźwiedź”, „Idziemy do ZOO”. Kosmiczny program balu był starannie przemyślany ku uciesze wszystkich uczestników – od 3 do … 550 lat! A opracowała go Joanna Potapowicz razem z koleżankami i kolegą uczącymi w młodszych klasach. Dzieci przebrane w „kosmiczne” kostiumy, dzięki pomysłowości rodziców, bawiły się znakomicie. Muzykę zapewniła Anna Szymkowiak. Grande Salle została kosmicznie udekorowana według projektu Joanny Kwiatkowskiej. Były gwiazdy, planety i satelity. Była nawet rakieta!
Komitet Rodzicielski, pod przewodnictwem niezawodnego Tomasza Pogorzelskiego, ufundował poczęstunek – zamiast urodzinowego tortu były pączki i drobne upominki (też kosmiczne). Babcie, dziadkowie i rodzice mogli przy kawie poczekać na swoje pociechy do zakończenia szkolnej soboty.
Długo będziemy pamiętali ten Kosmiczny i jednocześnie Kopernikowski Bal Milusińskich. A jak powiedział na pożegnanie jeden z gości: to był bal, który zainaugurował szumnie zapowiadane obchody Roku Kopernika w Montrealu!
Teresa Sobol
zdjęcia: Kazimierz Miernik