Dzień Patrona Szkoły

„Pozwólcie mi wejść do waszych domów, jeśli chcecie przyjąć papieża jak gościa i przyjaciela i ucieszyć go widokiem jedności i miłości w waszych ogniskach rodzinnych, miłości, która po całodziennym trudzie wypowiada się we wzajemnej serdecznej życzliwości.

Widzę drogie dzieci, że przygotowujecie się poważnie do zadań jutra.

Powtarzam wam – jesteście nadzieją papieża.

Jesteście powołani do szlachetności i uczciwości, do walki z niemoralnością, do pracy nad tym, aby świat był bardziej sprawiedliwy, zdrowy i szczęśliwy.”

św. Jan Paweł II

Fragment przemówienia do 100 tysięcy pielgrzymów w Guadalajara, Meksyk – 30 stycznia 1979 roku.

Papież Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005, zmarł w wieku 84 lat. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców przełomu wieków. Pracował, aby budować fundament moralny świata współczesnego i odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.
W roku 2015 Parlament Kanady ustanowił drugi kwietnia Dniem Papieża Jana Pawła II.

Przyjęta w obu izbach kanadyjskiego parlamentu uchwała nazywa św. Jana Pawła II orędownikiem godności człowieka i wolności. 2 kwietnia jest datą śmierci Papieża Polaka, a w tym roku przypada jej 19 rocznica.

W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Patrona w sobotę 6 kwietnia 2024.

Kącik wspomnień o Patronie szkoły i jego autorka – Danuta Wróbel

Historia pontyfikatu św. Jana Pawła II na portalu Polskiego Radia https://www.polskieradio.pl/367