Szkolny Finał Konkursu Recytatorskiego 2024

Jak co roku  uczniowie naszej szkoły, od klas najmłodszych do najstarszych, zostali zaproszeni do udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem: “Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”  nawiązującym do poezji Edwarda Stachury.

Po raz pierwszy do udziału w konkursie zostali zaproszeni również rodzice.

W sobotę 16 marca 2024 roku odbył się finał Konkursu z udziałem 39 najlepszych recytatorów wyłonionych w etapie klasowym. W pozakonkursowej kategorii „Duety”  wystąpiły trzy deklamujące ekipy: „mama + dziecko”.

W komisji sędziowskiej Konkursu zasiadły Jolanta Mamoń oraz Aleksandra Kozyra.  Obie panie to wieloletnie nauczycielki naszej szkoły, koordynatorki konkursów recytatorskich w ubiegłych latach. W skład komisji weszła również prezes Koła Przyjaciół Harcerstwa w Montrealu Justyna Wysocka, oraz absolwentka  naszej szkoły –  Monika Łuksza.  Rejestracją wideo wystąpień zajmował się Wojciech Sobol. Koordynatorem konkursu była Danuta Niczyporuk nauczycielka języka polskiego w klasach licealnych.

Komisja oceniała wystąpienia uczestników biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar. Wśród recytowanych wierszy  znalazły się klasyczne wierszyki, jak np. „Pszczółka” Stanisława Jachowicza oraz współczesne, np. „Szybko!” Danuty Wawiłow,  które wybierały młodsze dzieci. Uczniowie starszych klas recytowali wiersze m.in. Juliana  Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego, Ludwika Jerzego Kerna. 

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu i burzliwych obradach komisja wyłoniła laureatów w następujących grupach wiekowych:

Grupa I (2016, 2017)uczniowie klas 1,2
I miejsceKarolina Loboda kl.1)
II miejsceDaniel Agaphonov (kl.1)
III miejsceAnna-Maria Bacz (kl.1)
Grupa II (2014, 2015)uczniowie klas 3,4
I miejsceDaria Agaphonov (kl.4)
II miejsceEvelina Mezey-Radinovic (kl.4) i Gabriel Drewnowski (kl.4)
III miejsceHelena Bacz (kl.4)
Grupa III (2012, 2013)uczniowie klas 5,6
I miejsceAlexandra Szumski (kl.6)
II miejsceKamila Loboda (kl.5)
III miejsceNicole Woloszyn (kl.6) i Gabriela Bacz (kl.5)
Grupa IV (2010, 2011)uczniowie klas 7, lic.1
I miejsceHelena Królikowski (lic.1)
II miejsceGregory Mezey-Radinovic (kl.7)
III miejsceKlara Bourgault (kl.7) i Sophie Mossor (kl.7)
Grupa V (2008, 2009)uczniowie lic.1,2
I miejsceKarolina Deptula (lic.3)
II miejsceOlivia Mezey-Radinovic (lic.2)
III miejsceKlara Drewnowski (lic.1) i Isabella Bacz (lic.1)
Grupa VI (2006, 2007)uczniowie lic.3
I miejsceAntoni Drewnowski (lic.3)

Członkowie komisji wyrazili uznanie dla poziomu przygotowania recytatorów, co jest niewątpliwie zasługą nauczycieli oraz rodziców. Jury było pod wrażeniem zdolności aktorskich uczestników, którzy świetnie radzili sobie zarówno z trudnymi utworami, jak i z tremą. Komisja sędziowska miała nie lada kłopot by spośród najlepszych, wybrać tych doskonałych przy tak wyrównanym poziomie uczestników. Tu przypominamy credo, które towarzyszy naszym szkolnym konkursom: „zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy”.

Odpowiedź na zaproszenie rodziców do wspólnego recytowania spełniła nasze najśmielsze oczekiwania. Chciałabym z całego serca wyrazić szczere wyrazy uznania jury dla trzech ekip recytatorskich w składzie:
 

  1. Bernadetta Mucha z córkami Kamilą Lobodą (kl.5) i Karoliną  Lobodą kl.1);
  2. Joanna Potapowicz oraz córka Dalia Rossi (kl.5);
  3. Alicja Przeniosło oraz córka Nela Woloszyn (kl.4).

Występy wszystkich trzech ekip były nie tylko wyjątkowe ze względu na wysoki poziom przygotowania i wykonania, ale przede wszystkim dlatego, że wspólne wysiłki i odwaga by wystąpić publicznie zasługują na ogromne uznanie. To piękny przykład kultywowania ojczystej mowy i radości płynącej z  międzypokoleniowego uczestniczenia w polskiej kulturze.

Gratulujemy jeszcze raz wszystkim uczestnikom! Jesteście prawdziwymi gwiazdami naszej szkoły!

koordynator konkursu Danuta Niczyporuk

… o innych konkursach recytatorskich …

Uczniowie, którzy lubią poezję i lubią deklamować wiersze – są zaproszeni przez Federację Polek w Kanadzie do udziału w konkursie recytatorskim, który odbędzie się 23 kwietnia 2024 w Ottawie. 

Natomiast laureaci naszego szkolnego konkursu, za zgodą swoich rodziców, zostali zgłoszeni do udziału w eliminacjach konkursu organizowanego przez Fundację im. Władysława Reymonta. Zwycięzcy eliminacji zostaną zaproszeni na Finał tego konkursu, który odbędzie się 2 czerwca w Hamilton.