Międzyszkolny Konkurs Mickiewiczowski 2024
„Najpiękniejsze Wypracowanie w Języku Polskim”
W sobotę 27 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbyła się 62 edycja konkursu na „najpiękniejsze wypracowanie w języku polskim”, organizowanego przez Zarząd Główny ZNP w Kanadzie, sponsorowanego przez Fundację im. Adama Mickiewicza w Toronto.
Brali w nim udział uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej do III liceum. Tematy konkursowe były podzielone na trzy grupy wiekowe. Każdy uczeń mógł w danej grupie odnaleźć temat, który mu odpowiadał. Dawały one możliwość wykazania się wiedzą, znajomością literatury i kreatywnego myślenia.
Wybory uczniów były bardzo zróżnicowane. W klasach młodszych uczniowie często wybierali wypracowanie z dialogiem. Starsi najchętniej pisali o książkach, które przeczytali. W grupie najstarszej młodzież pisała o spotkaniu z postacią literacką lub historyczną, o podróżach oraz o tym, jak trudna jest nauka języka polskiego, a tylko dwie osoby o poezji i jej znaczeniu w życiu człowieka.
Poziom prac był wysoki. Biorąc pod uwagę zróżnicowany poziom znajomości języka polskiego, z czystym sumieniem komisja stwierdziła, że uczniowie bardzo dobrze dali sobie radę. Komisja w składzie: Lidia Pacak, Danuta Niczyporuk i Monika Dobiszewska, miała trudne zadanie wybrania najlepszych prac.
Nasi uczniowie zawsze zajmowali finałowe miejsca w tym konkursie, więc mamy nadzieję, że w tym roku też tak będzie. Oto lista uczniów, którzy zostali wytypowani przez komisję szkolną i ich prace wysłane do Toronto:
- Nela Wołoszyn IV
- Julia Szumski IV
- Helena Bacz IV
- Gabriela Bacz V
- Kamila Loboda V
- Anna-Maria Hristov V
- Alexandra Szumski VI
- Natalia Pieniak VI
- Dominik Karski-Emin VI
- Gregory Mezey-Radinovic VII
- Klara Bourgault VII
- Zofia Pogorzelski VII
- Isabella Bacz Lic.I
- Klara Drewnowski Lic.I
- Helena Królikowski Lic.I
- Alina Emond Lic.II
- Olivia Dziadek Lic.II
- Olivia Mezey-Radinovic Lic.II
- Klara Oberson Lic.III
- Victoria Satława Lic.III
- Amanda Kruk Lic.III
Członkowie komisji wyrazili uznanie dla poziomu przygotowania recytatorów, co jest niewątpliwie zasługą nauczycieli oraz rodziców. Jury było pod wrażeniem zdolności aktorskich uczestników, którzy świetnie radzili sobie zarówno z trudnymi utworami, jak i z tremą. Komisja sędziowska miała nie lada kłopot by spośród najlepszych, wybrać tych doskonałych przy tak wyrównanym poziomie uczestników. Tu przypominamy credo, które towarzyszy naszym szkolnym konkursom: „zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy”.
Udział w Konkursie Mickiewiczowskim jest już wieloletnią tradycją w naszej szkole. To dobra praktyka pokazania przydatności języka i motywowania do jego użycia. Jest też znakomitą formą sprawdzenia się dla naszych uczniów i możliwością użycia języka polskiego w praktyce. Poziom wypracowań i zaangażowanie jeszcze raz udowodniły, że uczenie języka polskiego ma sens!
Ogromne gratulacje dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
W imieniu komisji konkursowej
Monika Dobiszewska