Międzyszkolny Konkurs Mickiewiczowski 2024

 

„Najpiękniejsze Wypracowanie w Języku Polskim

W sobotę 27 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbyła się 62 edycja konkursu na „najpiękniejsze wypracowanie w języku polskim”, organizowanego przez Zarząd Główny ZNP w Kanadzie, sponsorowanego przez Fundację im. Adama Mickiewicza w Toronto.

Brali w nim udział uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej do III liceum. Tematy konkursowe były podzielone na trzy grupy wiekowe. Każdy uczeń mógł w danej grupie odnaleźć temat, który mu odpowiadał. Dawały one możliwość wykazania się wiedzą, znajomością literatury i kreatywnego myślenia.

Wybory uczniów były bardzo zróżnicowane.  W klasach młodszych uczniowie często wybierali wypracowanie z dialogiem. Starsi najchętniej pisali o książkach, które przeczytali.  W grupie najstarszej młodzież pisała o spotkaniu z postacią literacką lub historyczną, o podróżach oraz o tym, jak trudna jest nauka języka polskiego, a tylko dwie osoby o poezji i jej znaczeniu w życiu człowieka.

Poziom prac był wysoki. Biorąc pod uwagę zróżnicowany poziom znajomości języka polskiego, z czystym sumieniem komisja stwierdziła, że uczniowie bardzo dobrze dali sobie radę. Komisja w składzie: Lidia Pacak, Danuta Niczyporuk i Monika Dobiszewska, miała trudne zadanie wybrania najlepszych prac.

Nasi uczniowie zawsze zajmowali finałowe miejsca w tym konkursie, więc mamy nadzieję, że w tym roku też tak będzie. Oto lista uczniów, którzy zostali wytypowani przez komisję szkolną i ich prace wysłane do Toronto:

 1. Nela Wołoszyn IV
 2. Julia Szumski IV
 3. Helena Bacz IV
 1. Gabriela Bacz V
 2. Kamila Loboda V
 3. Anna-Maria Hristov V
 1. Alexandra Szumski VI
 2. Natalia Pieniak VI
 3. Dominik Karski-Emin VI
 1. Gregory Mezey-Radinovic VII
 2. Klara Bourgault VII
 3. Zofia Pogorzelski VII
 1. Isabella Bacz Lic.I
 2. Klara Drewnowski Lic.I
 3. Helena Królikowski Lic.I
 1. Alina Emond Lic.II
 2. Olivia Dziadek Lic.II
 3. Olivia Mezey-Radinovic Lic.II
 1. Klara Oberson Lic.III
 2. Victoria Satława Lic.III
 3. Amanda Kruk Lic.III

Członkowie komisji wyrazili uznanie dla poziomu przygotowania recytatorów, co jest niewątpliwie zasługą nauczycieli oraz rodziców. Jury było pod wrażeniem zdolności aktorskich uczestników, którzy świetnie radzili sobie zarówno z trudnymi utworami, jak i z tremą. Komisja sędziowska miała nie lada kłopot by spośród najlepszych, wybrać tych doskonałych przy tak wyrównanym poziomie uczestników. Tu przypominamy credo, które towarzyszy naszym szkolnym konkursom: „zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy”.

Udział w Konkursie Mickiewiczowskim jest już wieloletnią tradycją w naszej szkole. To dobra praktyka pokazania przydatności języka i motywowania do jego użycia. Jest też znakomitą formą sprawdzenia się dla naszych uczniów i możliwością użycia języka polskiego w praktyce. Poziom wypracowań i zaangażowanie jeszcze raz udowodniły, że uczenie języka polskiego ma sens!

 

Ogromne gratulacje dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

W imieniu komisji konkursowej
Monika Dobiszewska