Narodowe Czytanie 2023

Tegoroczna lektura 12. odsłony Narodowego Czytania to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem” – uznawana za jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym wrześniowym wydarzeniu biorą udział Polacy w Kraju i za Granicą.
Rok temu nasi uczniowie po raz pierwszy brali udział w akcji Narodowe Czytanie koordynowane w Montrealu przez Bibliotekę Polską im. Wandy Stachiewicz i wspólnie czytaliśmy “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W tym roku ponownie dołączyliśmy do akcji Narodowego Czytania w Montrealu. W sobotę 30 września w klasach 5, 6, 7 oraz licealnych Lic.1, Lic.2 i Lic.3 uczniowie czytali powieść “Nad Niemnem”. Wspólne czytanie zorganizowały na swoich lekcjach języka polskiego nauczycielki: Lidia Pacak, Monika Dobiszewska i Danuta Niczyporuk.

Uczniowie klasy 5 i Lidia Pacak

Uczniowie klasy Lic.1 i Monika Dobiszewska

Uczniowie klasy 6 i Lidia Pacak

Uczniowie klasy Lic.2 i Danuta Niczyporuk

Uczniowie klasy 7 i Monika Dobiszewska

Uczniowie klasy Lic.3 i Danuta Niczyporuk

Dyżur w bibliotece szkolnej (od lewej: Renata Deptuła, Anita Klimek, Justyna Majka)