11 Listopada
Narodowe Święto Niepodległości
W sobotę 11 listopada 2023 roku zebraliśmy się wszyscy na Apelu, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Święto, które symbolizuje odzyskanie niepodległości Polski po 123 latach trudnej historii zaborów i jednocześnie dzień poświęcony pamięci tych, którzy o wolną Polske walczyli i którzy budowali jej niepodległość. Dla nas Polaków żyjących poza granicami Kraju jest to święto, które uświadamia nam jak ważne jest pielęgnowanie narodowej tożsamości, obyczajów i języka. Uświadamia nam, że mamy obowiązek przekazywania naszego polskiego dziedzictwa kolejnym pokoleniom – naszym dzieciom, naszym wnukom w rodzinnym domu i tu w naszej polskiej szkole.
Ta szkolna uroczystość sprawiła, że poczuliśmy się częścią wspólnoty, której korzenie sięgają Polski i razem z innymi szkołami w Polsce i polskimi szkołami na całym świecie odpowiedzieliśmy na wezwanie SZKOŁA DO HYMNU!
,,Szkoła do hymnu” 2023 – podsumowanie akcji
W podzięce za udział w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przesyłamy Państwu dyplom upamiętniający to wydarzenie.
Do tegorocznej edycji „Szkoła do hymnu”, za pośrednictwem ORPEG, zgłosiło się 488 szkół z całego świata, w tym 311 szkół społecznych, 66 szkół przy placówkach dyplomatycznych, 111 szkół w systemie oświaty kraju zamieszkania.
W akcji udział wzięło 84 778 uczniów z następujących krajów: Albanii, Argentyny, Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandia, Izraela, Kanady, Kataru, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Maroka, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Polski uczniowie klas 5 i 6 zaprezentowali Apel z okazji Narodowego Świeta Niepodległości przygotowany pod kierunkiem pani Lidii Pacak. W Apelu wystąpili uczniowie klasy 6: Alexandra Szumski, Nicole Woloszyn i Adam Kluska oraz uczniowie klasy 5: Filip Pogorzelski, Gabriela Bacz, Anna-Maria Hristov i Kamila Loboda. Apel był krótki, ale jakże bogaty w treści i bardzo ładnie przedstawiony. W czasie apelu uczniom towarzyszył harcerski poczet sztandarowy i liczna grupa młodzieży w harcerskich mundurach.
11 Listopada w tym roku to była niezwykła sobota w naszej szkole. Już rano przy wejściu do szkoły wisiała ogromna biało-czerwona flaga, którą przygotował pan Adrian Bracisiewicz. Odświętną atmosferę dopełniała dekoracja w narodowych barwach przygotowana przez niezawodną ekipę rodziców z panią Anią Szymkowiak na czele a na zdjęciach wszystko utrwalił – pan Kazimierz Miernik.
Szkolna sobota zakończyła się na zrobieniu wspólnego zdjecia przed wejściem do College Beaubois w polskich barwach.
Nasza szkolna sobota się zakończyła, ale nie dla wszystkich uczniów.
11 Listopada w Kanadzie jest Dniem Pamięci. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła była reprezentowana na uroczystości z tej okazji na cmentarzu wojskowym National Field of Honour w Pointe-Claire. Reprezentowali nas Izabela i Dominik Karski-Emin.
Na niedzielnej Akademii zorganizowanej przez Kongres Polonii Kanadyjskiej w Quebec nasi uczniowie przedstawili Apel, który zobaczyliśmy w sobotę w szkole. Widownia nagrodziła występ ogromnymi brawami. Warto dodać, że akademię prowadzili również nasi uczniowie: Alexandra Bacz (absolwentka szkoły) i Antoni Drewnowski (uczeń Lic.2)
Z barwnym i dynamicznym popisem wystąpiła grupa Tatry, która jak wiemy związana jest z naszą szkołą – kierowana przez panią Krystynę Jędrzejowską. Ekipa mam harcerskich (tutaj jednocześnie mam szkolnych) zorganizowała kiermasz ciast a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na dofinansowanie wyjazdu montrealskich harcerek i harcerzy na światowy zlot harcerski w przyszłym roku.
Z dumą można powiedzieć, że udział naszej szkoły w montrealskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości był znaczący.
Teresa Sobol
Wszelkie prawa zastrzeżone. | Portal Szkoły Jana Pawła II w Montréalu.