Konkurs Recytatorski

„Fredro i przyjaciele czyli bajki i wiersze z morałem”.

Jednym z patronów roku 2023 ustanowionych przez Sejm RP jest Aleksander Fredro. Autor dzieł, które na trwałe weszły do kanonu literatury polskiej, jak niezapomniane komedie: „Zemsta” czy „Śluby panieńskie” oraz bajek i wierszy (nie tylko) dla dzieci. Te ostatnie były źródłem inspiracji dla hasła naszego tegorocznego konkursu recytatorskiego, który brzmiało: Fredro i przyjaciele czyli bajki i wiersze z morałem.

Pierwszy, klasowy etap konkursu odbył się 18 marca, etap szkolny tydzień później, tj. 25 marca. W komisji sędziowskiej zasiadły Jolanta Mamoń oraz Aleksandra Kozyra. Obie panie to wieloletnie nauczycielki naszej szkoły, koordynatorki konkursów recytatorskich w ubiegłych latach. W skład komisji weszła również przedstawicielka rodziców – Anna Szymkowiak oraz absolwentka naszej szkoły – Clara Morel. Rejestracją wideo wystąpień zajmował się Wojciech Sobol. Koordynatorem konkursu była Danuta Niczyporuk nauczycielka języka polskiego w klasach licealnych.
W szkolnym etapie wzięło udział 38 uczniów w 6 kategoriach wiekowych. Wśród recytowanych wierszy znalazły się klasyczne wierszyki wybierane przez młodsze dzieci, jak np. „Chory kotek” czy „Pszczółka” S. Jachowicza.
Uczniowie starszych klas, nie tylko recytowali kanoniczne bajki A. Fredry i I. Krasickiego, ale również współczesnych poetów, jak D. Gelner, K. Dziennik. Najczęściej wybieranym wierszem był „Paweł i Gaweł” A. Fredry.
Członkowie komisji wyrazili uznanie dla poziomu przygotowania recytatorów, co jest niewątpliwie zasługą nauczycieli oraz rodziców. Jury było pod wrażeniem zdolności aktorskich uczestników, którzy świetnie radzili sobie zarówno z trudnymi utworami, jak i z tremą. Komisja sędziowska miała nie lada kłopot w wyłonieniu zwycięzców przy tak wyrównanym poziomie uczestników.
Poniżej przedstawiamy laureatów konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii będą reprezentować szkołę w 53 Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Fundacji im. Władysława Reymonta w Hamilton.

Grupa 0 – 2018, 2017 (Przedszkole – Klasa 0)
1. Daniel Agaphonov
2. Anna Maria Bacz

Grupa 1 – 2016, 2015 (Klasa 1 – 2)
1. Karolina Loboda

Grupa 2 – 2014, 2013 (Klasa 3 – 4)
1. Gabriel Drewnowski
2. Kamila Loboda
3. Evelina Mezey-Radinovic

Wyróżnienie: Daria Agaphanov
Wyróżnienie: Helena Bacz
Wyróżnienie: Julia Szumski

Grupa 3 – 2012, 2011 (Klasa 5 – 6)
1. Alexandra Szumski
2. Gregory Mezey-Radinovic
3. Anna Maria Hristov

Wyróżnienie: Dalia Rossi
Wyróżnienie: Nicole Woloszyn

Grupa 4 – 2010-2009 (Klasa 7 – I Licealna)
1. Olivia Mezey-Radinovic
2. Izabella Bacz
3. Klara Bourgault

Wyróżnienie: Helena Krolikowski
Wyróżnienie: Sophie Mossor
Wyróżnienie: Klara Drewnowski

Grupa 5 – 2008-2007 (Klasa II – III Licealna)
1. Maya McManaman
2. Karolina Deptula
3. Antoni Drewnowski

Wyróżnienie: Sophie Malkiewicz
Wyróżnienie: Nicolas Sokalski

Grupa 6 – 2006-2005 (Klasa III Licealna)

Wyróżnienie: Scarlett Tokatlian

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczniom!

Szkolna Komisja Konkursowa